Kā pasargāt sevi no CPV infekcijas un audzēja

Kā sevi pasargāt?

 • Vakcinācija pret CPV

  Visefektīvāk no inficēšanās ar biežākajiem CPV vīrusiem pasargā tikai vakcinācija.

  No 2010. gada 1. septembra Latvijā ir uzsākta valsts apmaksāta 12 gadus vecu meiteņu vakcinācija pret CPV.

  Valsts apmaksāta vakcinācija Latvijā ir pieejama meitenēm un zēniem no 12 gadiem līdz pat 18.-tajai dzimšanas dienai. Vakcinācija par valsts līdzekļiem tiek organizēta pie ģimenes ārsta.

  Maksas vakcinācija ir pieejama sievietēm un vīriešiem no 18 gadu vecuma. Vakcinācija par privātiem līdzekļiem tiek veikta pie ģimenes ārsta vai vakcinācijas kabinetos. Vakcinācijas izmaksas skatīt Zāļu Valsts aģentūras mājas lapā. Konsultējies ar savu ārstu pirms uzsāc vakcināciju.

  Vakcinācija novērš lielāko daļu CPV izraisītas slimības pirms to attīstības. Detalizēta informācija par CPV vakcināciju atrodama Slimību Profilakses un Kontroles Centra (SPKC) mājas lapā:

  Informācija par CPV vakcināciju
  CPV vakcīna un drošība (infographics)

 • Prezervatīvs

  Prezervatīvs pasargā no daudzām seksuāli transmisīvām slimībām, kā, piemēram, HIV, tomēr tas pilnībā nepasargā no CPV inficēšanās riska, jo CPV tiek pārnesti, saskaroties ne tikai ar gļotādām, bet arī ar ārējo dzimumorgānu ādu. Pilnībā no inficēšanās ar biežākajiem CPV tipiem pasargā tikai vakcīna.

 • Vēža profilaktiskās pārbaudes

  Regulāra vēža profilaktisko pārbaužu veikšana ir ļoti svarīga, jo pirmsvēža izmaiņas nerada sūdzības un tām nav simptomu.

  Latvijā kopš 2009. gada tiek organizēta valsts apmaksāta dzemdes kakla vēža profilakses programma. Katra sieviete 25, 28, 31, 34, 37, 40, 43, 46, 49, 52, 55, 58, 61, 64, 67 gados saņem Nacionālā veselības dienesta uzaicinājuma vēstuli ierasties uz dzemdes kakla profilaktisko izmeklējumu un veikt dzemdes kakla citoloģisko uztriepi. Vēstule nav anonīma un bezpersoniska – sieviete tiek uzrunāta vārdā un uzvārdā, un tajā tiek skaidri norādītas gan dzīvesvietai tuvākās pārbaudes veikšanas vietas, gan minēts, kur meklēt ārstu sarakstu, kuriem ir līgumattiecības ar valsti, proti, ārsti, pie kuriem šī pārbaude būs bezmaksas. Jāatzīmē, ka arī virkne ārstu, kuriem nav līgumattiecības ar valsti, veic šīs analīzes bez samaksas.

  Plašāka informācija par dzemdes kakla vēža skrīningu

Nozīmīgs lēmums: Konsultējies ar savu ģimenes ārstu par vakcināciju pret CPV

Vēlies uzzināt vairāk par to, kā sevi pasargāt no CPV infekcijas?

Lapas apskatei nepieciešams modernāks pārlūks.