Kas jāzina par CPV

CPV ir viegli pārnēsājams

Ar CPV saistītās slimības

 • Dzemdes kakla vēzis

  99% gadījumu dzemdes kakla vēža izraisītājs ir CPV. Latvijā dzemdes kakla vēzis ir otrs biežāk sastopamais audzējs sievietēm līdz 45 gadu vecumam un trešais izplatītākais vēža izraisītas nāves cēlonis sievietēm pēc krūts un plaušu vēža. Ik mēnesi Latvijā no šīs slimības mirst ap 10 sieviešu. Tās ir sievietes spēka gados – gan tās, kuras vēl būtu spējušas dzemdēt, gan tās, kuras nepaspēja izaudzināt jau piedzimušos bērnus. Saslimstība ar dzemdes kakla vēzi pēdējo 10 gadu laikā ir pieaugusi par 20% – ik mēnesi šī slimība tiek diagnosticēta apmēram 20 sievietēm.*

  *Slimību profilakses un kontroles centra dati.

 • Anālās atveres vēzis

  Katru gadu Eiropā aptuveni 4200 sievietēm un 2700 vīriešiem attīstās anālās atveres vēzis, ko izraisa CPV.

 • Dzimumlocekļa vēzis

  CPV katru gadu izraisa aptuveni 2700 dzimumlocekļa vēža gadījumus Eiropā, kas skar pārsvarā gados vecākus vīriešus.

 • Maksts un vulvas vēzis

  Katru gadu CPV vīrusa infekcijas izraisītu maksts un vulvas vēzi diagnosticē 5100 sievietēm Eiropā.

 • Mutes un rīkles dobuma vēzis

  Ir dažādi cilvēka papilomas vīrusa izraisīti vēža tipi, kas skar kakla un rīkles dobumu. Katru gadu Eiropā dažādus kakla un rīkles dobuma vēžus diagnosticē aptuveni 2800 sievietēm un 11000 vīriešiem.

 • Dzimumorgānu kārpas

  Ir dažāda veida kārpas, ko izraisa CPV. Tās var rasties ap dzimumlocekli, tūpli vai ap ieeju makstī un var būt kā nelielas „pumpiņas” vai mezglveida izaugumi ar gludu virsmu, kā arī dažāda lieluma smaili uz āru augoši veidojumi, kas var izraisīt niezi, asiņošanu vai nedaudz dedzinošu sajūtu.

  Ar dzimumorgānu kārpām var inficēties tiešā kontaktā ar ādu un gļotādu, parasti dzimumakta laikā, un tā ir viena no visbiežāk sastopamajām seksuāli transmisīvajām infekcijām (STI), ko izraisa CPV vīruss.

Īsumā par CPV

Cilvēka papilomas vīrusi (CPV) ir ļoti plaši sastopami un ar tiem var inficēties ikviens. Bieži CPV infekcijai nav ne pazīmju, ne simptomu, patiesībā daudzi cilvēki ar CPV infekciju to pat nezina.

Cilvēka papilomas vīrusi tiek pārnesti tieša kontakta laikā – dzimumkontaktu ceļā. Imūnsistēmas darbības rezultātā vairums CPV infekciju laika periodā no dažiem mēnešiem līdz pat pāris gadiem izzūd pašas no sevis, neatstājot negatīvu ietekmi uz cilvēka veselību. Tomēr ir tādi CPV, kas izraisa labdabīgos un ļaundabīgos audzējus.

Īsumā par CPV
Kā atpazīt CPV infekciju?

Kā atpazīt CPV infekciju?

Inficēšanās ar CPV sākumā bieži paliek nepamanīta, jo visbiežāk CPV INFEKCIJAI SĀKOTNĒJI NAV SIMPTOMU.

VIENA NO CPV PAZĪMĒM – KĀRPAS

Kārpas ir labdabīgi ādas un gļotādas izaugumi, ko izraisa CPV. Tās var rasties jebkurā ķermeņa vietā, bet visbiežāk uz plaukstām, pēdām un dzimumorgāniem. Kārpu simptomi atšķiras atkarībā no to rašanās vietas un to izraisošā CPV vīrusa paveida.

PRIEKŠVĒŽA IZMAIŅAS BIEŽI IR BEZ SIMPTOMIEM

Priekšvēža stadijas, ko izraisa CPV, lielākoties ir bez pazīmēm un bieži tiek atklātas tikai profilaktiskos izmeklējumos.

Vai manam bērnam arī var būt CPV infekcija?

Iespējams, jūsu meita vai dēls šobrīd nav pakļauts CPV riskam, taču kolīdz bērns aug, viņš var būt pakļauts cilvēka papilomas vīrusa (CPV) infekcijas riskam.

Jūs noteikti esat dzirdējuši par saikni starp CPV un dzemdes kakla vēzi sievietēm, taču ir svarīgi zināt, ka CPV ietekmē arī vīriešus. Apmēram 50 % jaunu dzimumorgānu CPV infekciju katru gadu diagnosticē 15 līdz 24 gadus veciem jauniešiem. Lielākajai daļai cilvēku CPV izzūd, bet citiem tas var izraisīt noteiktus audzējus un citas slimības.

Vai manam bērnam arī var būt CPV infekcija?

Vēlies uzzināt vairāk par to, kā sevi pasargāt no CPV infekcijas?

Lapas apskatei nepieciešams modernāks pārlūks.